Dondurulmuş Gıdalara Bir Bakış

Dondurulmuş Gıdalara Bir Bakış

Hemen tüketilmeyecek taze meyve ve sebzelerdeki besin değerlerini ve vitaminleri muhafaza etmenin bir yolu, onları dondurmaktır. Donma işlemi, vitaminleri yok edebilecek enzimlerin aktivitesini yavaşlatır. Lezzet, doku ve renk bozulmasını engeller.

Dondurulmuş ürünlere talep artıyor

Eğitim, ekonomik özgürlük ve yaşam standartları yükseldiğinde, kişilerin; hareketli ve kalabalık kentlerde, yalnız yaşayan bireylerin sayısındaki artışa paralel olarak, daha pratik bir yaşam tercihleri olduğunu gözlüyoruz. Büyük şehirlerde yaşayanlar, evleri ve iş yerleri arasına sıkıştırdıkları zamanı çok iyi değerlendirmek, birçok şeyi çok kısa zaman dilimi içinde yapmak istiyorlar. Bunların başında da hazır yemekler ve kolay yapılan alışverişler geliyor. Son yıllarda market raflarında daha fazla görmeye başladığımız dondurulmuş ürünlere talep; zamandan tasarruf edilmesi ve kullanım pratikliği ile her geçen gün artmaktadır. Çalışan anneler de rahat ve zahmetsiz olması nedeniyle kolay hazırlanan yiyecekleri tercih ediyorlar.

Dondurulmuş gıdalar; pratik olması, raf ömrünün uzun olması, besin değerinin yüksek olması gibi üstünlükleri ile öne çıkıyor. Tüketici, tercihini;

  • kaliteli,
  • güvenli,
  • besleyici,
  • kolay sağlanabilen,
  • çabuk hazırlanabilen

ürünlerden yana kullanmak istemektedir.

Alışveriş kolaylığı

Günümüzün yoğun yaşayan insanı, alışveriş yaparken sorun yaşıyor. Genellikle düzenli alışveriş yapamıyor ya da ne kadar malzemeye ihtiyacı olduğunu kestiremediğinden, aldığı şeyler çoğunlukla çöpe atılıyor. Teknolojinin, internetten alışveriş yapmanın kolaylıklarından faydalanmak ise alışverişi rahat hale getiriyor.

Raf ömrünün uzun olması

Bir diğer kriter ise dondurulmuş gıdaların daha uzun süre stoklanabilme ve korunabilme özelliğine sahip oluşudur. Her hafta pazara, markete gitmemek; zaman tasarrufu sağlar.

Standart kalite

Dondurulmuş gıdaların daha hijyenik ve standart lezzetle üretilmesi avantaj sağlıyor. Dondurma işlemi ile birlikte gıdaların kalitelerinde, tatlarında, kokularında ve besin değerlerinde hiçbir değişme olmuyor. Ürün hazırlanırken içine katılan malzemelerin standardı ve kalitesi değişmediği için yemeklerin lezzeti aynı kalıyor. Özellikle, dondurulmuş hazır ürünler; damak tadına uygun ve lezzetli olarak tanımlanıyor.

Katkı maddesiz

Günümüzde gıdalarda kullanıldığı bilinen katkı maddelerinden dolayı tüketiciler, daha çok organik ürünlere yönelmekte; sağlıklı koşullarda, uygun stratejilerde üretilen ürünleri tüketmek istemektedirler. Dondurulma işlemi sırasında gıdanın besin değerini kaybetmemesi ve katkı maddesi içermemesi; tercih için önemli neden oluyor. Tüketiciler, dondurulmuş gıdaları taze ve doğal bulduklarını dile getiriyorlar.

Ambalaj

Tüketiciler, besinlerin üretim aşamasında güvenilir kriterlere uyulmasına ciddi oranda önem veriyorlar ve aldıkları kalori, yağ ve sodyum oranına dikkat ediyorlar. Uygun ambalaj ve ambalaj üzerinde tüketiciye ürün bilgileri ve içeriklerinin anlaşılır şekilde sunulmasını istiyorlar. Üretim ve son kullanma tarihlerini belirten etiketler, satın alırken ilk baktıkları şey oluyor.

Geniş ürün yelpazesi, fiyat, güven

Fiyat, satın alma sürecinde oldukça önemli bir kıstas. Ancak, üretimi gerçekleştiren firmaların bilinir ve güvenilir olmalarının yanında, bu firmaların ürün yelpazelerinin geniş olması da tüketicilerin seçimlerini etkiliyor.

Dondurulmuş ürünlerde soğuk zincirin önemi

Dondurulmuş gıdaların, soğuk zincir kırılmadan derin donduruculara ulaşması ve kullanım süreci başlayana dek, -18 derecede muhafaza edilmesi gerekir.

Soğuk ortamda muhafazası gereken gıda maddelerinin, üretim aşamasından başlayarak sevkiyat, depolanma, sergilenme ve tüketimine kadarki her aşamada gıda güvenliği kriterlerine uygunluğunu ve özelliklerini koruyabilmesi için gerekli olan koşulları “soğuk zincir” olarak tanımlıyoruz.

Marketten alınan dondurulmuş gıda ürünlerinin çözülüp tekrar donması durumunda, ürünlerin üzerinde bakteri oluşmaktadır. Dikkat edilmesi gereken; ürünün çözüldükten sonra yeniden dondurulmamasıdır. İkinci kez çözüldüğünde bakteriler çok hızla çoğaldığı için zehirlenme riski artar. Bu durumdan korunmak için “soğuk zincir kırılmamalıdır”.

Dondurulmuş gıdaları eve getirirken nelere dikkat etmelisiniz?

Market alışverişi esnasında alışveriş arabasında uzun süre bekletilmede oluşabilecek çözülmeleri engellemek için, dondurulmuş besinleri en son almak gerekir. Dondurulmuş besin alırken çok karlı ve buzlu olmamasına özen gösterilmesi; satın alınan bir dondurulmuş besinin kısa sürede, çözülmeden dondurucuya aktarılması; çözülen besinin tekrar dondurulmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Tabii marketten, evdeki depolama alanına kadar getiriliş süreci de bir o kadar önemlidir. Burada önerim; satın aldıktan sonra aynı özeni göstermek için, bu amaçla üretilen gıda torbalarını kullanmanızdır. Böylelikle, dondurulmuş ürünleri güvenle 1,5-2,5 saat süreyle, tıpkı bir termos gibi koruyarak taşıyabilirsiniz.

Pişirmeden önce

Dondurulmuş ürünleri pişirmeye hazırlarken de, bakteriler genel olarak sıcakta ürediği için, gıdayı yavaş yavaş çözdürmek doğru olur. Dondurulmuş ürünlerin buzdolabında, 4 derece sıcaklıktaki bölümde çözülmesi daha güvenlidir. Raf ömürleri ve son kullanma tarihlerine de dikkat edilmelidir.

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

1 Comment

  1. Hanife 22 Kasım 2018 Cevap Ver

    Slm, sizi takdirle takipteyiz. Soguk zincirin kirilmadigindan veya diger gida guvenligi kriterlerine uygunlugundan guvenligimiz adina ne kadar emin olabiliriz. Son 1 yil icinde Melbourne de yaklasik 5 kere ciddi vak’a lar oldu, raflardan urunler toplatildi, insanlar zehirlenerek oldu.. dikkatli olmak adina…

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.