“Yılbaşı Gecesini Evde Geçirmenin Keyfi Bir Başkadır” Diyenler için Sağlıklı Öneriler

“Yılbaşı Gecesini Evde Geçirmenin Keyfi Bir Başkadır” Diyenler için Sağlıklı Öneriler

Sizlere, “Yeni Yıl” ruhuna yakışan yılbaşı spesiyalitelerini yaparak evde sağlıklı ve zevkli bir parti geçirmeniz için öneriler hazırladım…

Yeni yıl gecesi, “nasıl başlarsa öyle gider” psikolojisi ile, eğlenceyle, sevdiklerimizle kutlamayı yeğlediğimiz; iyi dileklerin, umutların paylaşıldığı, güzel geçmesi için özel çaba harcadığımız bir gündür, diye başlamak istiyorum. Hazırlamak istediklerinizin çeşidi konusuna bir diyeceğim yok ama porsiyonları abartmayın. Hayır, içime sinmedi. Çeşidini de gelin baştan sınırlayalım. Zengin, bereketli bir sofra ile yeni yılı karşılamak isteyeceğinizi biliyorum; “nasıl başlarsak öyle gider” diyeceksiniz… Yeni yıl mottonuz, sloganınız bu mu? O halde, “sağlıklı başlayalım ve öyle gitsin” diyoruz.

Masanızı illaki içi yemeklerle dolu tabaklarla donatmanız gerekmiyor. Bunu; mumlar, çiçekler ve şık masa aksesuarları ile de yapabilirsiniz. Özenle seçilmiş masa örtüleri, Amerikan servisler, runner’larla işe başlayın. Porselen tabaklar, kristal bardaklar, gümüş objeler seçebilir ya da tercihinizi ahşap, seramik, etnik, otantik öğelerden yana kullanabilirsiniz. Masanın üzerine, yılbaşı ruhuna uygun, parlayan renkli yıldızlar, küçük çam kozalakları eklenebilir.

Mezelere Dikkat!

Salam, pastırma gibi şarküteri ürünleri, karides, kalamar gibi kabuklu deniz ürünleri ya da diğer mayonezli mezeler çok kalorilidir. Bunun yerine peynir tabağı hazırlayabilirsiniz. Peynirleri çeşitli baharatlar ve aromalı otlarla süsleyebilir, tahta şişlere geçirip sunabilirsiniz. Kavun, kiraz domatesler, hindi füme ya da somon füme daha sağlıklı seçeneklerdir. Kepekli krakerler üzerine labne peyniri sürebilir ya da ton balıklı, somonlu kanepeler hazırlayabilirsiniz. Mantarların içine peynir koyup hafifçe erimelerini sağlayıp ikram etmek, benim favorilerim arasındadır. Kabak ve patlıcanı yoğurtla karıştırarak yapılacak mezeler hafif seçeneklerdir; zeytinyağlı sebze tabakları ile de sofranızı zenginleştirebilirsiniz. Sadece dört seçenekle yetinmelisiniz.

Salatalar

Her sofranın olduğu gibi yılbaşı sofralarının da vazgeçilmezi olan salataları unutmamalısınız; birkaç çeşit hazırlayabilirsiniz. Yılbaşı günlerinde yenirse iyi şans getireceği düşünülen, kültürlere özgü favori yiyecekler vardır. Nar; bolluk, bereket getireceği düşüncesi ile sofrada yer alır. Marulla birlikte yapılacak mevsim salatasını süslemede nar kullanılması, hem görsellik hem de lezzet katacaktır.

Ana Yemek Ne Olsun?

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez klasiği, menüde hindi olmasıdır. Buna hiçbir itirazım yok. Hindinin kolesterolü oldukça düşüktür ve sindirimi daha kolaydır. Yanında kestaneli pilav da yapabilirsiniz.

Tatlı Olarak Ne Yemeliyiz?

“Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” geleneğimiz… Geceyi tatlısız geçirmeyeceksiniz. Ancak bunca yemek çeşidinin olduğu sofralar için ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyveli tatlılar gibi hafif seçenekler olabilir. Yemek sonrası çay veya kahve ikramına eşlik eden mini boy servislerde sunulan tatlılar iyi bir fikir gibi geliyor.

Tatlı olarak ise önerim, yine bir yılbaşı klasiği “kabak tatlısı” olacak ya da tercihinizi ayva tatlısı, meyve salatası gibi daha hafif seçeneklerden oluşturmalısınız. Yapımı en kolay tatlılardan olan kabak tatlısı, aynı zamanda tam bir kış mevsimi tatlısıdır.

Çocukları unutmayın! Küçük misafirlerinizin gece yarısına kadar uyanık kalmaları zor olabilir. Çocukları, yılbaşı gecesinde sıcak kakao ile yataklarına uğurlayabilirsiniz.

“Hadi Şerefe” Demeden Önce; Alkolün Etkilerine Kısaca Göz Atalım

Alkol, sosyal ortamların, kutlamaların vazgeçilmezi; neşenin, keyfin birlikteliğidir. Unutmayın; alkol sınırlı tüketildiğinde daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir ama aşırıya kaçıldığında huzursuz bir ruh hali, sinirlilik ya da potansiyel olarak saldırgan davranışlara neden olabilir. Ertesinde ise, hazımsızlık, mide yanmaları, baş ağrısı, yorgunluk da cabası… Bizden hatırlatması… Sorun; kadeh sayısını artırınca ortaya çıkar. Bu kuralı unutmayın: “Azı karar, çoğu zarar”. Alkol aşırı kalorilidir. Bir kadehi yaklaşık 200 kalori olarak kabul edebiliriz. Yanında mezeler, kuru yemiş, ana yemek ve tatlıların eşlik ettiği düşünülürse alınacak kalorilerin boyutunu tahmin edebilirsiniz. O halde, misafirleriniz için alkol miktarı azaltılmış meyve suyu ya da sebze suyu ağırlıklı ikramlar hazırlamaya ne dersiniz?

Alkol ikram ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Çok farklı seçeneğiniz olması gerekmez; farklı farklı içkileri karıştırmayın. İçkileriniz için; içine kurutulmuş güller, çiçekler, meyveler ilave edeceğiniz, diyelim yıldız formunda, hoş sunumlu, yaratıcı buzlar hazırlarsanız; misafirleriniz, bardaklarına attıkları bu buzlar ile hem içki içme hızını azaltmış hem de alkolü seyreltmiş olacaklardır. Unutmayın; içki içildiğinde en büyük sorun, vücudun susuz kalmasıdır. Yemek öncesinde, yemek ile birlikte ve gecenin ilerleyen saatlerinde su içimini artıracak şık sürahilerde, karaflarda sunacağınız aromalı sular hazırlayabilirsiniz. Bu çözümler masanızı da süsleyecektir.

Hep Tatlı Büfesi Olacak Değil Ya… Bir Çorba Büfesi Yapmaya Ne Dersiniz?

Gecenin ilerleyen saatlerinde, midedeki asit salgısının artması ile açlık hissederseniz domates veya tarhana çorbası içebilirsiniz. İşkembe çorbası, içki sonrasının klasiği olarak bilinir ama daha yağlıdır. Gecenin sürprizi; birbirinden şık, belki üstünde mesajların yer aldığı kupalarda çorba içerek geceye nokta koymak olabilir.

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

0 Yorum

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.