Vücudun Doğal Ritmi ve Beslenme

Ne Yediğinize Değil Ne Zaman Yediğinize Özen Gösterin!

Gün içinde hangi tür yiyecekleri hangi saatlerde tüketelim ki; yediklerimiz vücudumuz tarafından yağ olarak depolanmak yerine enerji olarak kullanılsın  ve kilo almamıza neden olmasın…

Vücut sabah saatlerinde aldığı besinleri enerji olarak kullanırken,akşam saatlerinde ise besinler enerji olarak kullanılmak yerine yağ olarak depolanmaya daha müsaittir.Bu nedenle şeker ve yağ kullanımını öğlen ve akşam yemeklerinde mümkün mertebe kısıtlamak gerekir.

Vücut gün ışığına bağlı olarak gündüz daha aktif olmaya,gece ise organların onarımı için dinlenmeye uygun bir ritimle hareket eder. Gün içinde vücudumuzda değişik saatlerde farklı enzim ve hormonlar salgılanır bunlara bağlı olarak metabolizmamızın daha hızlı ve daha yavaş çalıştığı dönemleri olur. Biyolojik saat olarak isimlendirilen, vücudun doğal ritmi (sirkadiyen) uygun bir beslenme tarzı seçersek  vücudumuzu zorlamamış oluruz.

 • Sabah saatlerinde metabolizma oldukça hızlı çalışır,kortizol hormonun salgılanması ile birlikte organizma uyanır, adrenalin, tiroid hormonları sabah saatlerinde yükselir. Vücudun enerjiye ihtiyacı olduğu bu sabah saatlerinde,güne iyi bir kahvaltıyla başlamak önem kazanır. Tüm saydıklarımızı aynı öğünde yememek koşulu ile tam buğday unu ile yapılmış ekmek, az yağlı bir peynir dilimi, yumurta, biraz tere yağ ,tadımlık bal,birkaç zeytin,salatalık,domates ,maydanoz gibi yeşillikler az yağlı süt ile hazırlanmış   yulaf ezmesi,kuru meyveler ile zenginleştirilmiş müsli veya taze meyveler ile keten tohumu,ceviz,badem ilave edeceğiniz az yağlı yoğurt gibi değişik seçenekleri kombine ederek doyurucu bir kahvaltı ile güne merhaba diyebilirsiniz.
 •  Öğlen saatlerinde ise,sindirimi için daha uzun süreye ihtiyaç olduğu için gündüz saatlerinde   hazımsızlığa neden olmayacak ,daha uzun süre tok tutan , proteinli besinleri tüketmek daha doğru olur.Proteinin yanında nişastalı bir besin grubunu ekleyebilirsiniz ( kabuklu pirinç,bulgur,kepekli makarna,glisemik indeksi düşürmek için haşlanmış dolapta soğutulmuş, limon ve sirke gibi asitli bir sosla lezzetlendirilmiş patates salatası gibi.)Bu saatlerde metabolizma hızlı çalışmaktadır.Yemek sonrasında ise vücutta hafif bir enerji düşmesi ve yeniden enerji kazanmak için az da olsa dinlenme ihtiyacı doğar.Midedeki asit miktarı artar,kan,sindirim organları tarafından kullanıldığı için beyne giden kan akımı azalır.
 • Saat 15.00 doğru ise vücut yine sabah ki kadar olmasa da yüksek performansına ulaşır.
 • Akşamüstüne doğru (16.00) ,kan şekerinde hafif bir düşüş olur,enerji toplamak için,taze meyve ile sürme peynir veya kuru meyve(kayısı,kuru üzüm,kuru erik gibi) veya meyve suyu,veya süt ve fındık ile kombine edeceğiniz bir ara öğün için  en uygun zamandır.
 • Saat 17.00 ile 18.00 arası mutluluk saatleridir,serotonin salgısı artar,vücut ısısının en fazla olduğu saatlerdir,spor yapmak içinde bu saatleri seçebilirsiniz.
 • Akşam saatlerinde ise,metabolizma yavaşlamaya başlar.18.00-19.00 arası akşam yemeği için uygun bir saattir.Alkol bile bu saatte alınırsa daha iyi tolere edilebilir. Akşam yemeği için  çorba, sebze yemekleri,salata  yanında , balık,tavuk gibi beyaz etler yemek daha doğru tercihlerdir.
 • Vücut 21.00 den sonra dinlenmeye ve uykuya hazırlanır.Stres hormonlarının salgılanması sindirim sistemi yavaşlar,idrar atımı azalır,tansiyon ve nabız değerleri vücut ısısı düşme eğilimine girer.Rahat bir uyku  ve melatonin salgılanması   için,karanlık,serin,sessiz ve sakin bir ortam gerekir, vücut uykuya hazırdır. Melatonin Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamasıdır., Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur , ışığa duyarlıdır karanlıkta ise yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiştir. Gece ise,büyüme hormonu faaliyeti artmaya başlar.Büyüme hormonu hücrelerin kendini yenilemesi,   onarılması için önemlidir, ayrıca  yağları eritip kasları gelişmesinde etkili olur..
 • Uykunun başlangıcında büyüme hormonu salgısı maksimum düzeye çıkar. Yaşın ilerlemesiyle büyüme hormonu salgısı azalır
 • Uykuda ise nabız,tansiyon ve vücut ısısı düşer,vücut dinlenir,kendini onarır ve ertesi güne hazırlanır..

2 Yorumlar

 1. Şura Nur Yiyit 3 Ekim 2017 Cevap Ver

  Makalenizin kaynakçasını atar mısınız rica etsem

 2. Tuğçe Yurttaş 5 Aralık 2017 Cevap Ver

  makalenizin kaynaklarını bende merak ettim 🙂 paylaşırsanız sevinirim 🙂

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.