Tüp Bebek Tedavisinde Olan Annelere Öneriler

1- Tüp bebek tedavisinde başarılı olmanın birinci şartı bol su içilmesi günde 2,5–3 lt.

2- Üreme sistemine zarar veren alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

3- Suni tatlandırıcı kullanımının bırakılması bu dönem için önem taşımakta, tatlandırıcılar diyet programında kullanılabilir fakat tüp bebek tedavisinde kullanılmamalı.

4- Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı hatta kahve kesilip çayı çok seviyorsanız eğer çayın çok az içilmesi gerekli(çok açık çay)

5- Özellikle sigaradaki nikotin yumurtalıklardaki genetik anormalliğin artmasına sebep oluyor. Hatta bu duruma bağlı erken menopoz bile görülebiliyor. Sigara içen kadınların gebe kalma oranı içmeyenlere göre daha düşük.

6- Hep şişmanlıktan bahsettik. Tüp bebek tedavisinde kadının ideal kilosunun altında da olması risk taşıyor. Eğer anne adayı çok zayıfsa kilo alacak şekilde bir beslenme programı uygulanmalıdır. Anne adayı bu dönemde kilo alabilmek için B kompleks vitamin ve balık yağı takviyesini her gün 1 tablet olarak almalıdır.

7- Gebelik öncesi tedavide ayrıca anne adayının folik asit alması, folik asitten zengin besinlerle beslenmesi şart; folik asit yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin miktarları da önemlidir aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Haftada 3 kez kuru baklagil, haftada 50 gr. badem, haftada 50gr.fındık yenilmelidir.

8- Tüp bebek tedavisinde iyi kaliteli bir uyku ve haftada 3 defa yapılan düzenli yürüyüşte önemlidir.

9- Bol miktarda kivi, limon, portakal, mandalina, biber yiyin. C vitamininden zengin bu gıdalar seks hormonlarının iyi çalışmasını sağlar.

10- Bezelye, brokoli, havuç vitamin ve mineral açısından zengin sebzeler olduğundan günde 1 havucu salatada; bezelye ve brokoliyi de zeytinyağlı sebze olarak tüketilmesini öneriyorum.

11- Pişirme tekniği en uygun ve yüksek şekilde vitamin, protein, mineral alınması için çok önemli. Kızartmalar yerine ızgara veya fırında az yağlı pişirilmiş yemekleri tercih edin. Makarna ya da sebzelerin haşlama sularını dökmeyin. Az suda haşlama ile besinleri pişirin.

1 Comment

  1. Hatice 9 Şubat 2019 Cevap Ver

    Merhaba Banu hanım. 10 aylık bebeğim var ve emziriyorum. Sosyal medya da herbalife emziren annelerde kullanabileceği iki ürün aldım ve 3 gün kullandım. Eğer verilen programa uyulursa 1300-1400 kalori anca alınıyor. Hemen bıraktım. Sizce böyle ürünlerin zararı nedir? Teşekkür ederim.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.